• info@karadenizbali.com

Anzer Balı

Anzer Balı Nasıl Tüketilir?

Yetişkinler için bir tatlı kaşığı veya bir yemek kaşığı

Çocuklar için bir çay kaşığı anzer balı

Aç Karnına, Yemeklerden en az bir saat önce Sabah-Akşam tüketilir. Bir su bardağı ılık suyla karıştırılarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Bal gibi onayı var, üstelik Hacettepe üniversitesinden

İçerdiği çiçek çeşidi ve polen ile Anzer Balı birçok derde deva niyetine tüketiliyor. Anzer Balı, az ve öz oluyor. Alıcıları da her zaman hazır bekliyor. Çok az üretilmesi sebebiyle krallar, devlet başkanları bile Anzer Balı’nı sofrasında istiyor. Anzer Yaylası’nda üretilen balların, tescilli markası olan Anzer Balı adı altında satılabilmesi için Hacettepe Üniversitesi’nden onay alması gerekiyor.

Balın gıdalar arasında ayrı bir yeri var. Anzer balının da ballar arasında… Arılar, bin bir çeşit çiçekten topladığı özleri midelerinde yoğurup petek gözlerinde olgunlaştırması ile o özel kıvamı yakalar. Sonra sofralarda eşsiz bir tat olarak sunulur. Bal insan için muhteşem bir lezzet ve sağlıklı yaşam kaynağı olarak görülür. Anzer balı bu özellikleriyle dünyada en fazla aranan ürünler arasında yer alıyor. Sadece Rize’nin İkizdere ilçesinin 2500 rakımlı Anzer Yaylası’nda (Ballı Köy ve Çiçekli Köy) elde edilen Anzer balının namını duymayan kalmadı. Anzer balı az ve öz oluyor; alıcıları da her zaman hazır bekliyor. Çok az üretilmesi nedeniyle krallar, devlet başkanları bile Anzer balını sofrasına istiyor.

Ancak arıcıların işi pek kolay değil. Mevsimine göre arıları uygun iklim şartlarına taşıyacak, yaz boyunca alacağınız bal için bütün kış arılarınızı ölüm tehlikesinden koruyarak onları besleyecek ve yazın da çiçeğin bol olmasını bekleyeceksiniz. Hele bu işi 2500 metre yüksekliğindeki Anzer’de yapıyorsanız işiniz biraz daha zor. Anzer Yaylası’nda üretilen balların tescilli markası olan Anzer Balı adıyla satılabilmesi için Hacettepe Üniversitesi’nde yapılan tahlil sonuçlarında Anzer florasından oluşan özellikleri taşıması gerekiyor.

Binlerce çiçek çeşidinin bulunduğu Anzer iki köyden oluşuyor; Ballı Köy ve Çiçekli Köy. Bu isimler bölgenin en belirgin özellikleri olan bal ve çiçekle ne kadar bütünleştiğini de gösteriyor. Anzer’in tarihinin çok eski olduğuna dikkat çeken Anzerliler, eskiden dedelerinin kara kovanlarla daha kaliteli ballar ürettiklerini, Anzer balının anavatanının da bu yayla olduğunu belirtiyor. Zamanla bakımı daha kolay olduğu için suni kovanlara dönüldüğü için eski balların olmadığını itiraf ediyorlar.